Στα πλαίσια παράλληλων εκδηλώσεων με το 6ο Διεθνές Συνέδριο για τα Μαμούθ, η εικαστικός ζωγράφος Δήμητρα Λαμπρέτσα , στο Τραμπάτζειο Γυμνάσιο , καθοδήγησε τα παιδιά των Δημοτικών σχολείων Σιάτιστας στην κατασκευή προβοσκιδωτών από πλαστελίνες και στη δημιουργία κινούμενων σχεδίων. Στην εκδήλωση συμμετείχαν η 5η τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου η 3η τάξη του 3ου Δημοτικού Σχολείου και 4η 5η και 6η του 2ου Δημοτικού Σχολείου
![default featured](https://voio.gr/wp-content/uploads/2021/10/default-featured-300x185.jpg)